wyposażenie łóżeczka dla noworodka

Co do łóżeczka dla noworodka? O tym musisz pamiętać!

Każdy niemowlak do 1 roku życia potrzebuje swojego zacisznego miejsca na sen. Musi odczuwać poczucie bezpieczeństwa ze strony obojga rodziców,
bliskość swej mamy, jak i otoczenia. Na początku swego życia doświadczy bliskości, spędzając czas w ramionach rodziców, jak i swym łóżeczku. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni wybór tego mebla.

Spis treści:
Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?
Jak powinno wyglądać łóżeczko noworodka?
W czym powinien spać noworodek?
Co do łóżeczka dla noworodka?
Kiedy szykować łóżeczko dla noworodka?

Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

Noworodek w domu stanowi duże wyzwanie dla rodziców i wymaga od nich dostosowania się do wczesnych pobudek w nocy i w dzień. Po wyjściu mamy z noworodkiem ze szpitala rodzice muszą radzić sobie z malutkim dzieckiem sami, bez pomocy personelu medycznego. Ale nie warto w takim momencie panikować. Rodzice zawsze myślą: „Co dalej zrobić?”, dotyczy to zazwyczaj młodych rodziców co pierwszy raz postarali się o swe dziecko. Każdy rodzic musi zachować spokój, nie może stawiać sobie dużych wymagań, powinien się nie bać zadawać pytań czy prosić o pomoc kogoś komu najbardziej ufa. Może to być babcia, teściowa, ciotka.
Miejsce dla noworodka powinno być bezpieczne i komfortowe. Łóżeczko dla noworodka nie może być przepełnione przedmiotami ze względu na bezpieczeństwo maluszka – ilość dodatkowych akcesoriów zestawu do łóżeczka dla niemowlaka ogranicza cyrkulacje powietrza, jest siedliskiem roztoczy bądź może spowodować podduszanie u naszego malucha, jeśli on się przytuli buzią i noskiem w dodatkowe tekstylia.

wyposażenie łóżeczka dla noworodka

Jak powinno wyglądać łóżeczko noworodka?

Wyposażenie łóżeczka dla noworodka musi być odpowiednie do potrzeb naszego malucha. Bobas musi się czuć w nim bardzo bezpiecznie, gdyż spędza w nim znaczną część doby. Gdy maluch śpi, jego organizm intensywnie się regeneruje, ale również nasz bobas wtedy rośnie i rozwija się, dlatego najważniejszym aspektem jest odpowiedni dobór łóżeczka i akcesoriów.
W łóżeczku noworodka powinien się znaleźć materac – najlepiej wysokiej jakości, nie za miękki, nowy, gdyż taki lepiej zapobiega wadom postawy. Przydatne jest także prześcieradło z gumką, gdyż jego odpowiednie naciągnięcie za sprawą gumki likwiduje zjawisko rolowania i zakrycia buzi, co wiąże się z możliwością uduszenia dziecka.
Świetnym rozwiązaniem jest także zakup rożka lub śpiworka do spania. Rożek sprawdzi się dla najmłodszych maluszków, gdy nie wiemy, jaki rozmiar ubranek kupić dla noworodka. Gdy maluch wyrośnie ze spania w rożku, najlepszym wyborem będzie śpiworek do spania, ponieważ zapobiega możliwości zakrywania twarzy przez malucha i stanowi najbezpieczniejszy dodatek do łóżeczka noworodka.
Również ważny jest wybór odpowiedniego ochraniacza na szczebelki. Ochraniacz na szczebelki polecany jest dla malucha powyżej 9 miesiąca życia. Używa się go, gdy nasz niemowlak staje się bardzo ruchliwy, chroniąc go przed uderzeniami o elementy znajdujące się w łóżeczku, zabezpiecza też przed zablokowaniem nóżki maluszka pomiędzy szczebelkami. Wybierając ochraniacz patrzmy na to, by był bardzo sztywny, nie za wysoki i z mocnymi, nie do zepsucia mocowaniami. Wszelkie wymogi spełnia właśnie ochraniacz na łóżeczko.

W czym powinien spać noworodek?

Najlepszy wpływ na spokojny sen noworodka ma odpowiednia temperatura. Myśląc, czym przykryć noworodka i jak dobrać ubranka do spania, młodzi
rodzice powinni brać pod uwagę swobodę ruchów noworodka, ale także istniejącą porę roku. Rodzice powinni sprawdzać temperaturę sypialni
noworodka przed położeniem maluszka do spania. Świetnym rozwiązaniem jest zakup gotowych kompletów do łóżeczka dla niemowlaka dzięki czemu maluszek będzie miał komfort i zregeneruje swój organizm podczas snu. W komplecie do łóżeczka dla niemowlaka muszą się znaleźć odpowiedni materac z ochraniaczem, poduszeczka, pościel, organizer do łóżeczka, rogal do karmienia, kokon niemowlęcy.

Materac do łóżeczka

Najlepszym wyborem materaca do łóżeczka niemowlęcego jest materac z pianką poliuretanową z właściwością oddychająca i antyalergiczna. Uważajmy na wypełnienie naturalne, gdyż stanowi to najgorszy powód do rozwoju alergii u naszego niemowlaka. Najważniejszą cechą dobrego materaca jest jego twardość – powinien się uginać pod ciężarem, aby potem mógł wrócić do swej właściwej formy. Najlepszymi dodatkami są materace dość twarde, gdyż stanowią równomierne podparcie dla wrażliwego kręgosłupa naszego bobasa. Materac musi być koniecznie odpowiednio dobrany do wymiarów łóżeczka, które kupiliśmy dla noworodka.

Ochraniacz na materac

Najbardziej przydatny jest ochraniacz na materac, jeśli już musimy zabezpieczyć materac przed przeciekaniem z pieluszki. Dzięki temu zapewniamy czystość materaca. Rodzic, decydując się na zakup ochraniacza na materacyk, powinien się upewnić, czy jest wykonany z najlepszych jakościowo materiałów i czy znajdują się w nim gumki mocujące do materaca. Ochraniacz może stanowić problem z mikro cyrkulacją w porze letniej i powodować nadmierne pocenie się maluszka, wtedy też lepiej byśmy go nie stosowali.

komplet do łóżeczka dla niemowlaka

Poduszeczka

Decydując się na zakup poduszeczki należy zastanowić się nad właściwym wyborem. Noworodki nie mogą spać na poduszce, jednakże kilkumiesięczny bobas chętnie skorzysta z opcji spania na poduszce. Najwłaściwszym wyborem jest płaska poduszeczka dla niemowlaka. Musi posiadać ona antyalergiczne
wypełnienie i powinna być uszyta z naturalnej bawełny.

Pościel dla niemowlaka

W komplecie do łóżeczka nie może zabraknąć pościeli (poduszeczka i kołderka są zalecane dla niemowląt od 9 miesiąca życia). Podstawową rzecz odgrywa tu dobrej jakości prześcieradło. Musi być uszyte z dobrej jakościowo naturalnej bawełny lub bambusa, dopasowane odpowiednio do materaca, najlepiej z gumkami, dzięki czemu prześcieradło jest dobrze naciągnięte. Maluszek śpiący w otulaczu, rożku lub śpiworku nie wymaga dodatkowego okrycia.

Organizer do łóżeczka

Organizer do łóżeczka stanowi świetne rozwiązanie na przechowywanie najważniejszych elementów dziecięcych przy łóżeczku. Możemy w niego włożyć smoczek, pieluszkę, chusteczki nawilżone i butelkę z oliwką. Wszystkie akcesoria powinny być w zasięgu ręki rodzica. Organizer powinien być poręczny i stanowić element uzupełniający komplet wybranej pościeli.

Rogal do karmienia

Poduszka ta ułatwi mamie karmienie dziecka. Jest w kształcie rogala, powinna być miękka i bardzo stabilna. Podnosi także komfort karmienia maluszka, odciążając tym samym plecy mamy, potrafi utrzymać odpowiednią postawę kręgosłupa, co pozwala zredukować napięcie szyi i karku. Ma zdejmowaną poszewkę zapinaną na bezpieczny suwak, dzięki czemu można ją w każdej chwili zdjąć i wyprać. Samo wypełnienie poduszki również można prać w pralce. Najlepszy rogal do karmienia to taki, który ma wypełnienie antyalergiczne i poliestrowe.

Kokon niemowlęcy

Kokon dla noworodka stanowi zabezpieczenie bobasa podczas gdy śpi z rodzicami. W ten sposób niemowlę jest chronione przed zgnieceniem, przyduszeniem i zaginięciem pod kołdrą. Maluszek leży w bezpiecznej i wygrodzonej strefie, w której może spokojnie się wyspać.
Kokon to również forma otulacza, reduktora – zawęża przestrzeń dziecka, dając mu poczucie otulenia i bliskości, jakiej maluch mógł wcześniej doświadczyć w brzuchu swej mamy. Kokon to także forma reduktora do łóżeczka, gdyż maluszek śpiący w kokonie uczy się samodzielnie spać i akceptować swe łóżeczko.
Często wybieranym zestawem jest również komplet do łóżeczka z warkoczem
wykonany z materiału bawełny i antyalergicznego wypełnienia. W skład kompletu najczęściej wchodzi pościel z wypełnieniem, poduszka plaska, ochraniacz do łóżeczka z warkoczem, rożek niemowlęcy, kocyk do wózka. Zapewnia on większy komfort snu dla twego maluszka.
Ciekawą opcją jest także komplet do łóżeczka dla chłopca odpowiedni do wystroju wnętrza sypialni dziecka. Taki komplet składa się z pościeli dla niemowlaka z poszewka na suwak, poszwy na poduszkę płaską z poszewką na suwak, ochraniacza do łóżeczka z poduszkami, rożka niemowlęcego. Powinien być wykonany z bawełny, poliestru z wypełnieniem antyalergicznym. Komplet do łóżeczka dla chłopca zapewni twojemu maluchowi słodki spokojny sen.

Zestaw do łóżeczka dla niemowlaka

Co do łóżeczka dla noworodka?

Niezbędnym i najważniejszym wyposażeniem łóżeczka dla noworodka powinien być: materacyk, ochraniacz na materacyk, prześcieradło, kocyk do
przykrycia. Wybierając wyposażenie, postaw na najlepszy jakościowo materiał, najlepiej, by dany produkt był certyfikowany.

Kiedy szykować łóżeczko dla noworodka?

Noworodek świeżo urodzony wymagać będzie szczególnej troski i uwagi ze strony rodziców. Warto przystosować przestrzeń, w której będzie przebywać
Twoje niemowlę – głównie chodzi o miejsce do odpoczynku. Przygotowanie łóżeczka jest indywidualną kwestią każdego rodzica. Jednak zdecydowanie
lepiej, aby kompletować wyprawkę miesiąc lub dwa przed narodzeniem dziecka. Dotyczy to między innymi łóżeczka dla noworodka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *