kokony niemowlęce

Kokon niemowlęcy – czy warto go kupić dla noworodka?

Kokon niemowlęcy to popularne gniazdko niemowlęce do odpoczynku naszego niemowlaka. W Polsce trend używania kokonu niemowlęcego dopiero zaczyna się rozwijać. Gniazdko niemowlęce przypomina swym wyglądem ptasie gniazdo, gdzie mają się pojawić małe ptaszki – jest miękkie, wygodne i ma podwyższone boki. Wiele rodziców się zastanawia, czy kupić kokon niemowlęcy dla swego maluszka. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Spis treści:
Po co kokon dla niemowlaka?
Kokon niemowlęcy – czy warto kupić?
Czy kokon jest bezpieczny dla noworodka?
Kokon niemowlęcy – do jakiego wieku?
Jaki kokon dla niemowlaka?
Jak prać kokon niemowlęcy?

Po co kokon dla niemowlaka?

Najnowszy trend rozwijający się w Polsce to kokony niemowlęce, które stwarzają bezpieczną i komfortową przestrzeń dla dzieci. W ten sposób dzieci muszą się czuć ciepło i przytulnie jak w brzuchu u mamy. Niemowlę w kokonie jest zrelaksowane i wyciszone przed zaśnięciem. Gniazdko niemowlęce stanowi połączenie przenośnego leżaczka, łóżeczka i otulacza. Krótko mówiąc jest to materacyk połączony z długim wałkiem zawiniętym w kształcie litery U. Jest to przydatna rzecz, którą warto mieć w swojej noworodkowej wyprawce.
Odpowiadając na postawione pytanie: „po co kokon dla niemowlaka?, dodajmy, że jest to przydatny produkt chroniący nasze niemowlę przed groźnym upadkiem np. z kanapy czy łóżka, a wkładając kokon niemowlęcy do łóżeczka noworodka, dajemy ochronę bobasowi przed mimowolnym uderzeniem w szczebelki. Gniazdko niemowlęce możemy położyć na podłodze, jak i na kanapie.

kokon niemowlęcy dla chłopca

Kokon niemowlęcy – czy warto kupić?

Świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się przed przyjściem na świat swojego długo wyczekiwanego dziecka: „co jeszcze będzie potrzebne do skompletowania wyprawki?. Niewątpliwą kwestią są kokony dla niemowlaka, który się okazuje przemyślanym zakupem spełniającym swe oczekiwania w okresie niemowlęcym twojego maleństwa. Kokony dla niemowlaka są produktem wielofunkcyjnym i zapewniającym rodzicowi, że ich maluch czuje się bezpiecznie. Dziecko będzie się w nim czuć ciepło, miło i komfortowo.
Kokon ułatwia zasypianie bobasa, a jego sen jest bardziej spokojniejszy. Jeśli dziecko zaakceptuje ten nowy mebel, to również może go używać powyżej 1 roku życia. Kokon taki uczy dziecko samodzielności, a więc nie zaburza rozwoju maleństwa, a dziecko może się w nim swobodnie poruszać.

kokon niemowlęcy dla dziewczynki

Czy kokon jest bezpieczny dla noworodka?

Wiele rodziców zwraca uwagę, czy dany produkt, który kupują jest bezpieczny dla maluszka. Przed zakupem zastanówmy się nad wielkością kokonu niemowlęcego. Produkt musi mieć wystarczającą przestrzeń dla twojego maluszka, to znaczy by mógł swobodnie oddychać, by miał swobodny dostęp do powietrza i nie dotykał bezpośrednio boków kokonu. Każde kokony dla noworodka muszą mieć ograniczoną liczbę wszelkich sznurowań. Jeśli jest ich parę sztuk w kokonie, to uważajmy, by nie trafiły do dróg oddechowych maleństwa i nie zaplątały się na jego malutkiej rączce lub nóżce. Dobrze jest również zobaczyć, jakie jest wypełnienie dna kokona dla noworodka – powinno być na tyle twarde, by nie spowodować w okresie rozwoju dziecka istotnych zmian chorobowych w kręgosłupie naszego maleństwa. Wybierając jakościowy kokon niemowlęcy, zwróćmy uwagę, aby nie był zbyt miękki, gdyż spowoduje to zapadanie dziecka, które przyjmuje w ten sposób niewłaściwą postawę fizjologiczną, przez co maluszek może mieć trudności z oddychaniem. Kokon jest bezpiecznym dodatkiem, jeśli będzie właściwie użytkowany.

Kokon niemowlęcy do jakiego wieku?

Wybierając kokon niemowlęcy, bierzmy pod uwagę to, czy nasz dzidziuś urodzi się drobny czy według siatki centylowej będzie w górnej granicy. Tu dużo zależy od tego, ile będzie ważyć nasze maleństwo. Kokon niemowlęcy stanowi krótko mówiąc ochraniacz, gdyż chroni nasze dziecko będące w okresie niemowlęcym, bo maluch jeszcze nie będzie miał umiejętności samodzielnego siedzenia. Wszystko zależy od tego, kiedy nasz maluszek nabędzie umiejętność samodzielnego siedzenia, wtedy już rodzice nie będą musieli używać kokonu niemowlęcego. Bierzmy pod uwagę, że kupując kokon niemowlęcy duży, który jest elastyczny, może się przydać naszemu maluszkowi na dłuższy czas powyżej 1 roku życia naszego dziecka. Ciekawym zastosowaniem kokonu w przypadku starszego dziecka jest to, że możemy go używać jako wkładki do łóżeczka. Boki kokonu ochronią ruchliwego maluszka przed uderzeniem w szczebelki. Dodatkowo nasza pociecha będzie mogła się przytulić do brzegu kokonu. „Więc od kiedy można go używać? – pytają się świeżo upieczeni rodzice. Otóż może w nim leżeć już noworodek świeżo po porodzie.

kokony dla niemowlaka

Jaki kokon dla niemowlaka?

Kupując kokon dla niemowlaka bierzmy pod uwagę bezpieczeństwo maluszka, materiał oraz jakość wykonania kokonu, wielkość kokonu, estetykę produktu – czy jest przeznaczony dla chłopca, czy dla dziewczynki.
Decydując się na zakup kokonu niemowlęcego dla chłopca, bierzmy pod uwagę, by był wypełniony sprężysta kulką silikonową z regulacją wielkości, którą możemy ustawiać ściąganym, mocnym sznurkiem zakończonym materiałowymi trójkątami. Taki kokon jest uniwersalny. Może służyć naszemu maluszkowi od początku narodzin do wieku pół roku. Dobierając kolor kokonu dla chłopca, zdecydujmy się na kolor niebieski, zielony lub szary.
Wybierając zakup kokonu niemowlęcego dla dziewczynki, bierzmy pod uwagę, żeby materiał z jakiego jest wykonany, był bawełniany z ozdobą – falbanką. Taki kokon musi być wypełniony sprężysta kulką silikonową antyalergiczna, a jego wielkość powinna być regulowana ściąganym, mocnym sznurkiem. Dodatkowo dobrze, by taki kokon posiadał dodatkową kieszonkę od dołu zapinaną na rzep. Dla dziewczynki kolor kokonu powinien być kremowy, różowy lub czerwony.

Jak prać kokon niemowlęcy?

Kokon niemowlęcy należy oczywiście prać w pralce zgodnie z zasadami prania zakupionego przez nas produktu. Kokon należy prać w temperaturze 30 stopni, ustawiając wirowanie 800 obrotów na programie delikatnym, używając delikatnych, łagodnych, specjalnie przeznaczonych środków piorących dla naszego malucha. Nie powinno się stosować mocnych produktów czyszczących, piorących czy jakichkolwiek odplamiaczy. Rodzice, jeśli chcą szybciej mieć wyprany kokon, mogą zakupić kokon niemowlęcy z wyjmowanym materacykiem, dzięki któremu możemy wyjąć niepotrzebny wkład z materacykiem, a sam kokon wrzucić do pralki i wyprać. Nie warto prać kokonu ręcznie, gdyż jest to praca czasochłonna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *